Raktažolė
Augalų pasaulis
Nuo Gimimo Iki Atsisveikinimo: KIPARISAS, kuris atveria gyvenimo ir mirties ciklą (tekstas + audio)
0:00
-31:10

Nuo Gimimo Iki Atsisveikinimo: KIPARISAS, kuris atveria gyvenimo ir mirties ciklą (tekstas + audio)

Apie vieną sekmadienį, kai džiaugsmas ir netikėtas atsisveikinimas susipynė į Vienį, o ramybę ir atsakymus radau kipariso giraitėse.

Po ilgo laiko, LABAS!

Dalinuosi vienu pavasario sekmadieniu, kuris man įsiminė ilgam. Klausydama paskaitą apie augalus, telefone pamačiau džiugią žinią. Į mano giminę atkeliavo nauja Siela. Gimė vaikiukas. Taip nudžiugau, nekantravau, kada baigsis paskaita ir bėgsiu džiaugtis.

Atsilaisvinusi, staiga pamačiau persimainiusį vyro veidą. Valandos bėgyje mūsų Senolis iškeliavo į Anapusybę. Sustingau.

Kad viską suvokčiau tiesiog prisėdau prie stalo. Fone triukšmavo televizorius. Pasiemusi pultą, išjungti, pakeliu akis, o ten Egipto piramidės. Girdžiu: jei senovės egiptiečiai nebūtų tikėję pomirtiniu gyvenimu, gimties ir mirties ratu, nebūtų didingųjų piramidžių. Atsidusau ir nurimau.

Sapnas, Gedulas ir Kipariso Atspalviai

Tą naktį susapnavau tiltą, jungiantį du krantus. Žengdama juo, rankoje turėjau du Kipariso konkorėžius. Tiek senovės lietuviai, tiek kitos tautos, tiltą laikė jungtimi tarp dvejų pasaulių. Kiparisas byloja apie tą patį.

Gedulo metu kiparisas gali tapti užuovėja, vedliu. Gedulas tai ne tik artimojo netekties – jis gali apimti ir pasibaigusį gyvenimo etapą ar nutrūkusią draugystę, santykius, neišsipildičių svajonių skaudulius.

Taigi šį pavasarį, lipant į kalnus, mano akys, pradėjo visur pamatyti kiparisą. Pirštai vis dažniau žaisdavau su kipariso kankorėžiukais. Namai pakvipo kiparisų smilkalais, bei hidrolato lašiukais. Širdis apkabino sodraus, klasikinio medienos dvelksmo kvapas. Jei nori pajusti kiparisų smilkalo dvelksmą 👉

Mano rankų rišti kiparisų smilkalai

Kiparisas delnuose ir namuose

Taip pasinerdavau į tylą ir apmastymus, išbūti, palesti kas turi būti paleista. Nepajutau, kaip pardėjau versti knygų lapus, norėdama giliau pažinti Kiparisą.

Labai dažnai Kiparisas siejamas su nemirtingumu, ilgaamžiškumu ir amžinuoju gyvenimu. Dėl savo botaninio vardo Visžalis Kiparisas (lot. Cupressus sempervirens) vadinamas "visada gyvas".

Kartais amatininkai prakalbina kipariso medį, o jų kūriniai išlieka liudyti tūkstantmečius. Ir net šiais laikais mes vis dar galime tai pamatyti!

Bazilikos Durys: Kipariso Amžinybės Liudijimas Romoje

Kylant į Aventino kalvą Romoje, Italijos sostinėje, patenkama į V amžių. Akys pamato Šventosios Sabinos baziliką, o rankos pačios tiesiasi link jos durų.

Medinės durys, išties nepaprastos! Jų amžius siekia 1500 metų.

Šv. Sabinos Bazilika, Roma, Foto wikipedia

Kuo ypatnigos šios durys krikščioniškame pasaulyje?

Svarbiausia ir žymiausia scena yra Jėzaus nukryžiavimas, kartu su dviem plėšikais. Tai yra pats ankstyviausias žinomas viešai eksponuojamas Nukryžiavimo atvaizdas, išlikęs iki šių dienų. Durys buvo sudarytos iš 28 plokštelių, tačiau iki šių dienų išliko 18. Šios plokštės vaizduoja tiek iš Senojo, tiek iš Naujojo Testamento scenas. (1)

Seniausios išlikę kipariso medieno durys, foto Wikipedia

Tuometiniai amatininkai pasirinko kipariso medį, nes jo mediena yra išskirtinai atspari, kuri puikiai tinka ilgalaikiams statiniams, ypač toje aplinkoje, kur yra drėgmės ar kenkėjų.

Kiparisas mažai deformuojasi ar skyla net esant drėgmės svyravimams, atsparus puvimui bei vabzdžiams. Senovės pasaulyje būtent dėl šių savybių kiparisas buvo vertinamas kaip viena patikimiausių statybinių medžiagų.

Vaisingumo simbolis Toskanoje

Tačiau leidžiantis dar į gilesnius laikus, senovės romiečiai ne tik garbino, kaip nemirtingumo simbolį, bet visgi Kiparisui suteikė ir dar vieną galią.

Jaunavedžiai būdavo apdovanojami trimis kiparisų medeliais, kurie tapdavo sargais, saugoti sodus, vynuogynus bei jų derlių.

Foto magazine.verdidea.com/

Jauni kiparisai buvo sodinami siekiant apsaugoti dirbamus laukus nuo besiganančių gyvūlių bandų antpuolių bei atbaidyti paukščius. Šis paprotys gajus iki šių dienų. Keliaujant po Toskaną, kaimelių takai į vilas, vynuogynus lydimi Kiparisų alėjų. Tai matyti ir Veneto regione, aplink Gardos ežerą. (2)

Persai ir rojaus medis

O štai persai, Kiparisą pagerbė tarp visų medžių, suteikdami svarbią funkciją, laikydami Šviesos įsikūnijimu žemėje, pirmuoju Rojaus medžiu.

Persų dėka šis medis ir atkeliavo į senovės romiečių kiemus. Jiems buvo priskiriama naktinių šviesulių funkcija, tiltai jungiantys žemės šerdį su visatos šerdimi. Antenos gaudančios Galaktikų virpesius ir juos išspinduliuojančius į žemės sluoksnius. (3)

Kiparisų takas Palerme

Dėl savo absoliutaus vertikalumo, jo jėga kyla į viršų, globoja išeinančias sielas, lydi jas, link dangiškosios karalystės. (4)

Kiparisų miškai Kretoje

Senovės gydytojai ligonius dažnai siųsdavo į Kretos salą, koriose klestėjo kiparisų miškai, nes stiprus ir aromatingas medis puikiai valo orą.

Net Hipokratas žinojo apie jo antibakterines savybes: kai Atėnuose kilo maras, jis patarė savo piliečiams deginti kiparisus ir aromatines žoleles gatvių kampuose, kad sustabdytų epidemiją. (4)

Palermo Sargas: Susitikimas su 500 metų Kiparisu

Oi kai leidausi į susitikmą su Palermo sargu - Kiparisu, vienu iš garbaus amžiaus medžių, kuriam 500 metai, kelionė buvo pripildyta nuotykių, kad iki šiol nesiryžtu to kartoti.

Kalbu apie senąjį šventojo Benedikto Moro medį (it. Cipresso di San Benedetto il Moro ) arba šventojo lazdą. Apie nuotykius rašiau 👉 čia, apie ne it jaukų parką, kuriame likome užrakinti, siautusius gaisrus ir nepaprastą panoramą (teksta + audio) 👉 Seniausi Sicilijos (pasaulio) medžiai (I dalis).

Palermo sargas, 500 metai

Taigi tą vasarą, kai prigludau prie Kipariso kamieno, labai įsiminė jo kvapas, stulbino minkštas, saldus dvelksmas. Ypač karštą dieną, kai kamieno grioveliai blizga nuo lašančių dervų, kvapas tampa koncentruotas, kaip koks apkabinimas labai atpalaiduoja.

Senovės Egipte: Medis, Vertas Faraonų

Senovės egiptiečiai taip pat labai vertino kiparisą. Netgi garsiojo faraono Tutanchamono (apie 1341–1323 m. pr. m. e.) pirmasis ir antrasis antropomorfiniai sarkofagai buvo pagaminti iš kipariso medienos.

Kipariso mediena lengvai apdirbama ir poliruojama, o tai leido amatininkams kurti sudėtingas ir estetiškai patrauklias detales, kurios vėliau būdavo dengiamos gipsu ir aukso folija.

Šis pasirinkimas demonstravo faraono galios mastą. Anuomet kipariso mediena buvo labai brangi, nes ją tekdavo atgabenti iš kitų šalių. Todėl ji buvo naudojama tik karališkiesiems laidojimo reikmenims, dar kartą pabrėžiant faraono statusą ir išskirtinumą. (1)

Tutanchamono pirmasis ir antrasis sarkofagai, foto wikipedia

Kipariso eterinio aliejaus reikšmė mumifikacijos procese

Mumifikacijos etape, balzamuotojų rankose, kiparisų eterinis aliejus buvo itin plačiai naudojamas dėl savo unikalių savybių. Jis buvo taikomas mirusiųjų kūnams balzamuoti, nes jau tada, žinota apie jo antiseptines ir antibakterines savybes. Šios savybės leido sustabdyti mikrobų dauginimąsi ir taip efektyviai sulėtinti irimo procesą (6).

Pagrindinis mumifikavimo tikslas buvo kuo ilgiau išsaugoti kūną, todėl visos medžiagos, padedančios pasiekti šį tikslą, buvo labai branginamos. Be to, kad kiparisų aliejus padėjo užmaskuoti irimo metu atsirandančius kvapus, jis galėjo turėti ir dezinfekuojantį poveikį aplinkai, kurioje vyko mumifikavimas.

Smilkymo Sakralumas ir Kipariso Dūmas

Tiek pandemijų metu, tiek lydint faraonus į anapusybę ore smilkdavo kipariso su kadagiu dūmai.

Smilkymas tai sakralus gestas. Jo metu smilkomo augalo dūmas oru kyla į viršų. Vertikali jungtis atsiveria astralinį bei dvasinį planą. Oro smiltys neša intencijas, maldas, užkalbėjimus, laiminimus, prašymus. Kai musų oro stichija yra išsibalansavusi smilkalo auka gali pagebėti.

Mano kurti kipariso smilkalai

Juk ir mūsų močiutės bei promočiutės smilkymo šluotelę visada turėjo po ranka, laikė pagarbiai pakabinę ir naudojo kaip priemonę subalansuoti energijas. Manoji smilkydavo griaudžiant. Iki šiop dangaus griausmas man toks sakralus.

Kiparisas ir Saturno Energija: Smilkymo Galia

Kada gali pagelbėti Kipariso smilkymas?

Kadangi Kiparisas neša savyje Saturno energijas, galima pasitelkti Kiparisą į pagalbą subalnsuoti šios planetos išraiškas.

Kipariso smilkalai

Saturnas kalba apie vidinius barjerus, ribas. Su Saturnu turi kažkas mirti. Šias energijas išreiškia lediniai žiedai, kurie supa šią planetą. Tai susiję su šaltu ir lediniu šios planetos poveikiu.

Žmonėse tai pasireiškia, kaip tvirtas, nelankstus, fizinis karkasas, kaulai, dantys, sausgyslės, nagai, kremzlės, blužnis.

Mentaliniame ir emociniame lygmenyje moko nustatyti sveikas ribas ir barjerus, su savimi ir kitais. Būtų atsakingais už savo sprendimus ir jų sukeltą tikrovę.

Per didelė Saturno išraiška gali lemti kietumą, šykštumą, kuris izoliuoja nuo išorinio pasaulio. Susikurtos senos apsaugos sienos, kurias palaiko iliuzijos, kritiškumas, nejautrumas. Saturnas verčia susitikti su vidiniais demonais, protėvių įpročiais, kurie trukdo judėti pirmyn. (5)

Saturno palankumui galima smilkyti kiprasiso šakeles, smilkalus. Norint susitiprinti maldos galią, smilkyti šeštadienį, Saturno dieną.

Norite mano paruoštų kipariso smilkalų? Juos galite įsigyti👉 čia.

Įsigyti smilkalų

Ne tik medis

Kiparisas savo tyliu šnarėjimu peržengia laiko ribas, atskleidžia savo neįtikėtiną ilgaamžiškumą ir atsparumą. Jo smilkalo kvapas, lydintis per gedulo etapus ir padedantis išbūti tyloje, bei jo Saturno energijos, mokančios apie ribas ir atsakomybę, rodo gilų ryšį su žmogaus patirtimi.


Daugiau mano kūrinių “Manua shop” 👉e-shop (worldwide shipping)

Apie žoliautojos kasdienybę 👉 čia.


Gal šie pasakojimai apie augalus patiktų ar būtų vertingi draugui? Persiųsk!

Share


Šaltiniai:

  1. Wikipedia

  2. A.Cattabiani, Floraio, Florario. Miti, leggende e simboli di fiori e piante

  3. F.Alaimo, Erboristeria planetaria

  4. https://www.cupressus.it/cipresso-storia/

  5. Sigita Vaičiutė, Gyvatos, Savę ir Augalų pažinimo kursas.

  6. Patricia Davis, Aromaterapija nuo A iki Ž

Discussion about this episode

User's avatar