Nuo šalčio sužvarbę pirštai rinko raides, tuo tarpu vidinis jautrumas sviesdavo atgalios.. Bet augalų kortose vėl pasirodė Kakava. Drąsos raktas spragtelėjo, spynos užraktas atsirakino. Durys atsivėrė.
Įtarumas
Įtarus žvilgsnis, ilgą laiką, nepasitikėjo bendraminčių lūpose šnabždamu burtažodžiu. Kakavos ceremonija. Nors akys pastebdėdavo, iš rankų į rankas, keliaujantį sušildantį puodelį.
Ausys suklusdavo, bet aš laikydavausi atstumo. Tarsi save saugojau, nuo kažko nepažinaus.. pamiršto. Dabar, tai prisiminusi, šypsausi, praėjo penkeri metai.
Lūžis
Vieną vakarą, svečiuodamasi Lietuvoje, labai brangus žmogus, ištiesė tą šiltą ir saldų puodelį. Kai jis atsidūrė mano rankose, aš užuodžiau, draugės meilę, atsidavimą ir rūpestį. Jos susikaupimas ir pulsuojanti malda linkėjo man sveikatos ir ramybės.
Aš atmerkiau akis, cerominija - tai meilės ir dėkingumo išraiška, Dievui, žmogui, medžiui, jo vaisiui. Taip, pas mane atkeliavo kakava. Ir jos dovanos, kurios vijosi viena po kitos.
Sapnai
Sapnuose pradėjo lankytis Pietų Amerikos gyvūnai. Pirmieji nešė Peru šalies energijas. Kakava mano puodelyje, buvo atkeliavusi būtent iš ten. Ir tai buvo tiltas, padedantis Sielai prisiminti, tai kas reikalinga tam etapui.
Sapnų horizontuose, pradėjo lankytis alpakos. Jos ganydavosi prie bažnyčių, senųjų piramidžių. Pradžioje nesupratau sapno, tad jis kartojosi tris kartus, tol kol suvokiau jo žinutes.
Atsakymai
O atsakymai atskriejo labai paprastai.
Sendaikčiuose aptikau knygą, apie senąsias Pietų Amerikos gentis. Seni knygos puslapiai kalbėjo, jog alpaka tai šventas gyvūnas, saugantis ir nešantis protėvių paslaptis. Atspindis jėgą, ištvermę ir ryšį su žeme.
Kakava tapo tarpininku, tarp senosios praeities, praeitų gyvenimų ir dabarties. Jungtis.
Pradėjau ekpermentuoti, ragauti kakavos iš įvairių pasaulio šalių. Sapnuose pati kakava sušnabždėdavo, iš kokios šalies, ji turi atkeliauti į mano namus.
Taip atsirado puodelis, skirtas tik kakavos gėrimui. Lentelė, peilis. Viskas skirta tik tam.
Paminėsiu, jog čia nėra jokios mistikos, tiesiog suteikti sau tikėjimo ir sekti ženklus. Nenuvertinti pajutimų, nuojautos kuždėjimų. Bet kartu nepamesti proto, racionalumo grūdas visada šalia.
Jungtis
Kas yra jungtis? Tai per žodį, mintį ir veiksmą nuvilnijanti intencija.
Ruošdama kakavos gėrimą, stengiuosi susikoncentruoti tik į tai. Kvėpavimas, tiesi nugara. Jausti save kūne. Jausti save, kaip Sielą. Įkvėpti.
Užmerkti akis ir įsivaizduoti, kaip atrodo Kakavmedis. Kokie jo lapai? Kaip atrodo vaisiai? Ar matei, jog jie auga ant kamieno? Kokius garsus girdėjo taip augantis vaisius? Gal ten gyvenančias papūgas? Kaip kamienu ritosi lietaus lašai ?



Regėti mylinčias žmogaus rankas, kurios glostė medžio kamieną ir dėkojo Dievui už derlių. Leisti sau pamatyti, tai ką kalba širdis.
Majai
5500 metų, tiek metų Kakavmedžio vaisias keliauja per žmonių rankas ir širdis. Jis buvo neatsiejamas šventų ritualų dalis, aukojimo ceremonijų centrinė ašis. Kakavos gėrimai, buvo naudojami švenčių metu, bei užtvirtinti svarbius sandorius.
Majų civilizacijos laikais, ore sklandė tikėjimas, kad dievai žmogų sukūrė iš savo dieviško maisto, ant stalo būta ir kakavmedžio vaisiaus (ankštis).

Kai kurie šaltiniai mini, jog majų namuose kakavos gėrimas lydėdavo kiekvieną patiekalą. Šis gėrimas buvo tirštas ir su puta, taip pat dažnai maišomas su pipirais, medumi ar vandeniu.
Actekai
Actekai, etninės grupės gyvenusios centrinėje Meksikoje, taip pat nusilenkė Kakavmedžiui.
Ar pastebėjai, jog nusilenkus, širdis būna aukščiau proto?
Kakavmedis buvo dovana, pasiųsta dievo Quetzalcoatl. Kuris matydmas žmonių kančias, nuleido į žemę dangiškąjį kakavmedį, jog ruošiamas kakavos gėrimas suteiktų džiaugsmo ir papildytų kasdieninį žmonių gyvenimą. (1) Ar gi tai nepanašu į dabarties ritualus?
Dievų maistas
Anuomet actekų laikais kakavos gėrimas buvo leidžiamas tik iškirtinais atvejais.
Ir ištikrųjų, botatinis Tikrojo Kakavmedžio vardas iš lot. kalbos Theobroma cacao yra graikių kilmės žodis, reikškiantis dievų maistas.
Kakvmedžio vaisiai puošė išrinktųjų, elito namų altorius: šventikų, karių ar kilmingųjų namus.
Buvo kviečiamos atsinaujinimo, vaisingumo, pasiaukojimo ir transformacijos energijos. (3)
Sėjos ritualai
Visi auginimo etapai buvo lydimi sakralių ritualų, žvalgantis į dangaus kūnus. Prieš sėją, 4 naktis sėklos buvo paliekamos mėnulio šviesos globoje, prisipildyti augimo jėgos, kvietimas pabusti.
Penktą dieną, tik moterys turėjo privilegiją, sėklas perleisti žėmės globai. O štai artėjant derliaus nuėmimo laikui, centre atsidurdavo vyrai, kurie tam ruošdavosi iš anksto.
Tris dienas iki derliaus nuėimo susilaikyti nuo santykių, orgijų, svaiginimosi.
Ekvadore, sėklų džiovinimo etape delnai pilni sėklų tiesdavosi link saulės. Taip gimė kakavos ritualiniai šokiai jungtyje su Saule.
Actekų kultūroje kakavos pupelės buvo labiau vertinamos nei auksas.
Iki šiol kai kuriose Pietų Amerikos tautose yra išlikęs paprotys, jog Kakvmedžio vaisiaus sėkla, ritualinė dovana, apjungianti du brangius žmones. Taip pat auka išėjusiąjam į anapilį. (2)
Kakava ir Moteris
Pagerbiant svečią ar siekant užtvirtinti sandorį, pavyzdžiui jei tai santuokos aktas, kakavos gėrimo ceremonija buvo sudaroma iš daug etapų.
Skrudinimo, malimo ir kitų. Kuo daugiau etapų atskleidžiama svečiui, tuo svarbesnis sandėris. Tuo sukuriama daugiau intymumo, sukuriamas pagerbimo aktas.
Ritualo epicentre būdavo moterys. Ne pasyvios, bet aktyvios ritualo atlikėjos. Veneros valdų iniciatorės. Juk kakavmedžio vaisiai, turi panašumo į moters krūtis. Buvo tikima, jog kakavmedžio medžio kamieno glostymas, padeda moteriai pastoti.
Neveltui iki šių laikų, būtent, moterys buriasi į kolektyvus, bendruomenes. Palaikyti ir puoselėti kakavos tradicijas. Gal tuo ir skiriasi ceremoninė kakava nuo paprastos? Ceremoninė kakava lydima dainų bei papročių gausos, delnuose alsuoja dėkimgumas žemei, kad ji išliktų tokia dosni ir ateinančioms kartoms.
Beje visas Mezoamerikos senąsias tautas siejo tai, jog kakavos gėrimas buvo lydimas putlios ir tirštos putos.
Indai buvo pildomi iš tam tikro aukščio, sukurti tokiai tekstūrai. Tai jau buvo ceremonijos užbaigimo dalis.
Indai
Archeologiniuos parkuose atlikti kasinėjimai, mokslinininkams į rankas įteikė, gausą Majų civilizacijos lobių.
Vienas iš jų, 1986 metais rastas Gvatemaloje, Rio Azul, majų gyventose teritorijose. Po piramide slėpėsi indas papuoštas hieroglifais reiškia: “ka-ka-w(a)”.
Kakava yra supermaistas
Dėl gausios ir turtingos sudėties, dažnai kakavos pupelės yra įvardinamos supermaistu. Nes tai yra puikus magnio šaltinis, gausa antioksidantų, kalcio, cinko, vario, sieros ir seleno.
Tai sufleruoja apie pagalbą moters reprodukcinei sistemai ir širdžiai.
Ar esi pastebėjęs, jog išgėrus kakavos, tampi pakylėtas? Apima švelni būsena. Šviesiau ayse. Nervų sistema susibalansuoja (7). Visame kūne jaučiamas energijos pojūtis. Švelniai stimuliuojamas širdies raumuo ir kvėpavimo sistema.
Tai atlieka antioksidantai, kurie stimuliuoja plečia kraujagysles ir didina deguonies patekimą į audinius, palankiai veikiama širdis ir kraujagyslių sveikata.
Skirtingai nei kofeinas, teobrominas, kuris yra kakavos pupelių sededamoji dalis, ilgai neišsilaiko organizme, todėl nesutrikdo miego rėžimo ir neskatina hipertenzijos.
Be to, jo poveikis per ilgą laiką sulėtėja, švelniai sugrąžtama į pradinę būseną, nėra staigaus energijos kritimo.
Kakavoje yra daugiau antioksidantų viename grame nei razinose, goji uogose, mėlynėse ir granauose.
Receptas, Kakavos gėrimas
Na ir receptas gomuriui pamaloninti. Yra daug variantų, manasis šis. Tai yra nestiprus gėrimas, o stipresniam (ceremoniniui) dvigubinti normas.
Reikės:
20 g. ceremoninės kakavos, kuri yra natūrali 100 %, gryna kakavos pupelių masė.
1 puodelis augalinio pieno
Mažas žiupsnelis druskos
Truputis pipirų
Cinamono
Galima praturtinti datulėmis, tahini pasta, gvazdikėliai, riešutų sviestu.
Eiga:
Pašildau augalinį pieną, iki 70 laipsnių, sudedu susmulkinta kakavą bei kitus priedus. Suplaku maisto plaktuvu. Visus žingnius ir gestus lydi tyla ir inetncija, na širdis žinos kaip vesti.
Malonių patirčių!
Vilija Raktažolė,
Šaltiniai
Florario Miti, leggende e simboli di fiori e piante, Alfredo Cattabiani
https://cocoatreeclub.net/
Giorgio Samorini, Archeologia del cacao
Spouted vessels and cacao use among the Preclassic Maya, Latin American Antiquity, Powis G.Terry
https://www.nature.com/articles/418289a
Chocolate in Mesoamerica, a cultural history of cacao, Cameron L. McNeil
wikpedija
https://www.sciencenews.org/article/maya-cacao-ceramics-royals-currency-ritual
Share this post